Det kræver sin mand at være kvinde med Birgitte Baadegaard

Kvin­der og mænd er ikke ens, og det er heller ikke ligestill­ing at behan­dle dem som sådan. 

I sin sen­este bog Lige er ikke det samme som ens’ sæt­ter for­fat­ter og fore­dragsh­old­er, Bir­gitte Baade­gaard, spørgsmål­stegn ved, om vi over­hovedet bevæger os i ret­ning af mere ligestill­ing på arbe­jds­markedet, eller om der i virke­lighe­den blot er tale om, at kvin­der er ved at tilpasse sig et sam­fund, der i vid udstrækn­ing er udviklet af og til mænd.

Lyt med når Bir­gitte og jeg snakker om forskellen mellem equal­i­ty og equi­ty, og hvis du vil høre mere om:

  • hvor­for vi bliv­er nødt til at snakke åbent om forskel­lene mellem kvin­der og mænd
  • hvad arbe­jd­spladser går glip af, når kvin­der tilpass­er sig struk­tur­er skabt af mænd
  • hvor­for vi skal dykke dybere ind i emn­er, inden vi læg­ger os fast på et narrativ.

Du find­er episo­den lige her på siden eller på Spo­ti­fy og Apple Podcast

Helle Bro er CEO og Founder i konsulenthuset bro.

Mød

Helle Bro
CEO & Founder

Helle er CEO og grundlægger af bro, og siden begyndelsen i 1999 har hun været ansvarlig for den strategiske udvikling og daglige drift af virksomheden.

Helle ved, hvad det vil sige at lede, og hun ved, hvordan man rådgiver andre til at navigere og agere i feltet. Derfor dedikerer hun sin tid til strategi-, team- og lederudvikling. Hun er ikke bange for at tage fat, hvor det gør ondt, hvis formålet er at skabe meningsfuld forandring. Og derfor fungerer Helle også som sparringspartner og rådgiver for topledere og executives i både danske og internationale organisationer. Helle er desuden hjemmevant i rollen som oplægsholder og keynote speaker.